محمدباقر تحریری

محمدباقر تحریری

آیت اللّه شیخ محمدباقر تحریری در تهران در سال ۱۳۳۴ شمسی در خانوادهای روحانی چشم به جهان گشود. پدر ایشان آیت الله شیخ محمود تحریری از علما و اولیای الهی و مبلغان شهیر تهران بود که عمر شریفش را در تحصیل و فراگیری معارف الهیه قرآن و اهل بیت : و عمل به آن‌ها و نشر آن‌ها گذراند. آیت الله شیخ محمود تحریری در خانوادهای متدین و محب اهل بیت در تهران متولد شده و از ابتدای جوانی به تحصیل و کسب مشغول بوده است؛ در همان دوره با افراد اهل حال و معنویتی چون مرحوم شیخ رجبعلی خیاط ارتباط داشت تا اینکه وارد حوزهٔ علمیه شد و با بزرگانی از اهل معرفت و معنویت مانند آیت الله شاه آبادی و آقا سید رضا دربندی ارتباط پیدا کرد. ایشان در ادامه به حوزۀ علمیۀ قم وارد شد و در محضر آیات عظام مرعشی نجفی، گلپایگانی، امام خمینی، سلطانی، خندق آبادی، سید کاظم عصار و آیت الله العظمی بروجردی تلمذ نمود. به علاوه با مرحوم آیت الله العظمی بهجت و آیت الله حاج شیخ جواد انصاری همدانی و بعضی شاگردانِ آیت الله میرزاجواد آقا ملکی تبریزی مانند آیت الله حاج سید حسین قمی و آیت الله حاج شیخ عباس تهرانی نیز ارتباط معنوی داشته و تحت تربیت سلوکی و عرفانی مرحوم علامه طباطبایی قرار گرفت. ایشان در نهایت پس از سی سال اشتغال به امور تبلیغی و تربیتی در سال ۱۳۶۸ شمسی پیش از تشکیل نماز جماعت در مسجد به لقای معبود پیوست.

مراحل زندگی:
آیت اللّه شیخ محمدباقر تحریری در شش سالگی وارد دبستان میشود و پس از اتمام دورۀ دبستان دو سال هم به دبیرستان میرود. در طول این دوره به جهت ارتباط با مجالس مذهبی و استفاده از نفس روحانی مرحوم پدرشان به تحصیل علوم دینی ترغیب شده و وارد حوزۀ علمیه میگردد. در سال ۱۳۴۸ به حوزه علمیه ملا محمد جعفر به سرپرستی مرحوم آیت الله مجتهدی وارد میشود و از درسهای ایشان و اساتید دیگر بهره میبرد و مقدار زیادی از کتاب لمعه را تلمذ مینماید. از جمله اساتید ایشان در آن دوره:
آیت الله حاج شیخ علی آقای جاودان، حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج آقای حبیبی، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای قاسمی و مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم فلسفی بوده اند. ایشان در آن ایام علاوه بر استفاده از انفاس قدسی مرحوم آیت الله مجتهدی، از محضر استاد اخلاقی چون مرحوم آیت الله حاج شیخ جواد کربلایی و جلسات حالی مرحوم حاج سید هاشم تهرانی نیز بهره می برد.

سال ورود به قم:
آیت الله تحریری به علت کمبود اساتید و همچنین استفادۀ بیشتر معنوی پس از اجازه از استادش (مرحوم آیت اللّه مجتهدی) در سال ۱۳۵۲ به حوزۀ علمیۀ قم مشرف شده و ابتدا در مدرسه حجتیه و سپس در مدرسه آیت اللّه مرعشی نجفی ساکن میگردد؛ باری میفرمودند که به سفارش مرحوم والد به حرم مطهر حضرت معصومه مشرف گشته و از آن حضرت محل سکونت، استاد درسی و همچنین استاد اخلاق و معنویت میطلبد و خداوند متعال هر سه حاجتشان را برآورده مینماید.

کتاب ها توسط محمدباقر تحریری